Skip to content

31 Brearley AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block1302
Lot2.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class28
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,168
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
33%
Improvement Value:$170,200
67%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,881+2.0%
2024$7,724+3.2%
2023$7,487+1.4%
2022$7,383+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 6283, Page 253Recorded4/27/2017

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 4514, Page 225

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3545, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1930