Skip to content

39 Meadowbrook Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block1303
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,530
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,600
37%
Improvement Value:$157,000
63%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,733+2.0%
2024$7,578+3.2%
2023$7,346+1.4%
2022$7,243+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,530DeedBook 6591, Page 487Recorded5/19/2025

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4688, Page 1

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 3694, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1940