Skip to content

110 Altamawr AveLawrence Township, NJ 08648

Built 2005

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 22, 2009

Property Information

Block1309
Lot3.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,746
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
30%
Improvement Value:$146,600
70%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,518+2.0%
2024$6,388+3.2%
2023$6,192+1.4%
2022$6,106+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6025, Page 395

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 5167, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4641, Page 298