Skip to content

95 Northbrook AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 18, 2015

Property Information

Block1312
Lot2.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage900
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
48%
Improvement Value:$69,800
52%
Total Assessment$133,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,136+2.0%
2024$4,053+3.2%
2023$3,929+1.4%
2022$3,874+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 6238, Page 453Recorded1/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1954