Skip to content

15 Eldridge AveLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block1316
Lot46.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,904
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
23%
Improvement Value:$207,600
77%
Total Assessment$269,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,352+2.0%
2024$8,185+3.2%
2023$7,934+1.4%
2022$7,824+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 6222, Page 893Recorded7/7/2015

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 4787, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4414, Page 141