Skip to content

2131 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block1401
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,428
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
33%
Improvement Value:$129,800
67%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,041+2.0%
2024$5,920+3.2%
2023$5,739+1.4%
2022$5,659+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 6279, Page 1396Recorded3/21/2017

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5937, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1954