Skip to content

811 Bunker Hill AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block1504
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
33%
Improvement Value:$170,300
67%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,844+2.0%
2024$7,687+3.2%
2023$7,452+1.4%
2022$7,348+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 6189, Page 1795Recorded3/25/2014

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5356, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1951