Skip to content

121 Lakedale Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block1607
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,170
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
30%
Improvement Value:$183,100
70%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,098+2.0%
2024$7,936+22.2%
2023$6,492+1.4%
2022$6,402+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$333,000
Sq Ft1,170DeedBook 6439, Page 607Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,170DeedBook 6427, Page 1196Recorded1/20/2021

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 6037, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1950