Skip to content

715 Lake Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block1609
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SS G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,442
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,700
41%
Improvement Value:$132,200
59%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,998+2.0%
2024$6,858+3.2%
2023$6,648+1.4%
2022$6,556+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929