Skip to content

770 Lawrence Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1913

Owner
---
Last Sale Price
$592,500
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block1802
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,348
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,500
30%
Improvement Value:$187,700
70%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,309+2.0%
2024$8,143+3.2%
2023$7,893+1.4%
2022$7,783+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$592,500
Sq Ft2,348DeedBook 6598, Page 791Recorded7/22/2025

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 3141, Page 135

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 2380, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1913