Skip to content

23 Gainsboro RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1956

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block1907
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,052
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
30%
Improvement Value:$190,400
70%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,414+2.0%
2024$8,246+10.6%
2023$7,458+1.4%
2022$7,354+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,052DeedBook 6503, Page 940Recorded10/17/2022

Property Sale

Sale
$258,800
DeedBook 6150, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1956