Skip to content

110 Texas AveLawrence Township, NJ 08648

Built 2005

Last Sale Price
$435,899
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block2003
Lot32.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,585
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
22%
Improvement Value:$274,800
78%
Total Assessment$354,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,970+2.0%
2024$10,750+3.2%
2023$10,421+1.4%
2022$10,276+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,899
Sq Ft2,585DeedBook 6423, Page 278Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 5005, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4761, Page 212