Skip to content

140 Texas AvenueLawrence Township, NJ 08648

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block2003
Lot48.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,123
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
13%
Improvement Value:$287,900
87%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,236+2.0%
2024$10,031+3.2%
2023$9,724+1.4%
2022$9,588+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,123DeedBook 6256, Page 313Recorded7/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$42,500

From:

To:

DeedBook 6186, Page 1416Recorded1/23/2014