Skip to content

2430 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Vacant Land

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block2006
Lot43.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$66,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,057+45.1%
2024$1,418+3.2%
2023$1,374+1.4%
2022$1,355+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 6520, Page 294Recorded4/12/2023

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 6511, Page 379Recorded1/4/2023

Property Sale

Sale
$19,350
DeedBook 2537, Page 655