Skip to content

7 Bonnie CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block202
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,755
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,100
19%
Improvement Value:$158,900
81%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,103+2.0%
2024$5,981+3.2%
2023$5,798+1.4%
2022$5,717+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$442,000
Sq Ft1,755DeedBook 6592, Page 1661Recorded6/6/2025

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,755DeedBook 6472, Page 1119Recorded1/25/2022

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 4536, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,175,000
DeedBook 3993, Page 69