Skip to content

2630 Brunswick PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$606,355
Last Sale Date
Jul 23, 1998

Property Information

Block2206
Lot3.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class10
DescriptionLAWRENCE LEXUS
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage13.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,967,500
34%
Improvement Value:$3,779,700
66%
Total Assessment$5,747,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$178,048+2.0%
2024$174,485+11.0%
2023$157,242+1.4%
2022$155,051+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$606,355
DeedBook 3415, Page 1