Skip to content

251 Johnson AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block2301
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,198
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
33%
Improvement Value:$127,600
67%
Total Assessment$189,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,874+2.0%
2024$5,756+3.2%
2023$5,580+1.4%
2022$5,502+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,198DeedBook 6272, Page 1712Recorded1/5/2017

Property Sale

SaleMulti
$120,000

From:

To:

DeedBook 6227, Page 732Recorded8/31/2015

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1920