Skip to content

111 Alcazar AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1910

Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
Mar 10, 1999

Property Information

Block2305
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage731
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,900
50%
Improvement Value:$70,800
50%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,390+2.0%
2024$4,302+3.2%
2023$4,170+1.4%
2022$4,112+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$39,900
DeedBook 3567, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1910