Skip to content

86 Alcazar AveLawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 6, 2005

Property Information

Block2308
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,067
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
24%
Improvement Value:$219,500
76%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,928+2.0%
2024$8,750+3.2%
2023$8,482+1.4%
2022$8,364+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5059, Page 276