Skip to content

70 Drift AveLawrence Township, NJ 08648

Built 2005

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 6, 2012

Property Information

Block2312
Lot98.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,175
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
20%
Improvement Value:$279,400
80%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,766+2.0%
2024$10,550+3.2%
2023$10,227+1.4%
2022$10,084+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6153, Page 967

Property Sale

Sale
$354,800
DeedBook 5120, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2005