Skip to content

15 Forrest AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 21, 2006

Property Information

Block2314
Lot35.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description1.5ST G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,848
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
35%
Improvement Value:$154,600
65%
Total Assessment$237,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,348+2.0%
2024$7,201+3.2%
2023$6,981+1.4%
2022$6,884+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5425, Page 11

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 4649, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1930