Skip to content

55 Drift AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block2316
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,188
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
36%
Improvement Value:$115,700
64%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,610+2.0%
2024$5,498+3.2%
2023$5,330+1.4%
2022$5,256+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940