Skip to content

99 HillcrestLawrence Township, NJ 08648

Built 1996
Church/Charitable

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Nov 8, 1994

Property Information

Block2320
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
DescriptionGROUP HOME
Dwellings4
ZoningR-4
Sq Footage2,951
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,700
14%
Improvement Value:$372,900
86%
Total Assessment$434,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$5,520+540.7%
1997$862+2.7%
1996$839+176.4%
1995$304+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 2888, Page 75

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 2391, Page 685