Skip to content

269 Johnson AveLawrence Township, NJ 08648

Built 2022

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2021

Property Information

Block2323
Lot25.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,080
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
15%
Improvement Value:$323,900
85%
Total Assessment$379,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,766+2.0%
2024$11,531+600.9%
2023$1,645+1.4%
2022$1,622+1.3%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$52,500

From:

To:

DeedBook 6355, Page 1821Recorded1/23/2019

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5325, Page 42