Skip to content

239 Roseland AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block2324
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description2SCB
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,428
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
38%
Improvement Value:$104,100
62%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,183+2.0%
2024$5,079+3.2%
2023$4,924+1.4%
2022$4,855+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 5362, Page 255

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 4832, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$60,200
DeedBook 4483, Page 91

Property Sale

SaleMulti
$26,500
DeedBook 2452, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1930