Skip to content

165 Review AveLawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Nov 3, 2008

Property Information

Block2405
Lot9.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,724
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
20%
Improvement Value:$328,100
80%
Total Assessment$411,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,748+2.0%
2024$12,493+3.2%
2023$12,110+1.4%
2022$11,942+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 5971, Page 252

Property Sale

Sale
$535,470
DeedBook 5273, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5089, Page 181