Skip to content

4 Mink CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block2501
Lot32.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,773
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
23%
Improvement Value:$310,000
77%
Total Assessment$404,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,528+2.0%
2024$12,278+3.2%
2023$11,901+1.4%
2022$11,736+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft2,773DeedBook 6477, Page 1542Recorded3/11/2022

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 5496, Page 38

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4296, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 2002