Skip to content

10 Mink CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$313,875
Last Sale Date
Feb 6, 2002

Property Information

Block2501
Lot32.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,773
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,100
22%
Improvement Value:$351,600
78%
Total Assessment$450,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,963+2.0%
2024$13,683+3.2%
2023$13,264+1.4%
2022$13,079+12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$313,875
DeedBook 4224, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 2001