Skip to content

11 Mink CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$292,525
Last Sale Date
Oct 25, 2001

Property Information

Block2501
Lot32.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,986
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,100
24%
Improvement Value:$324,800
76%
Total Assessment$424,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,163+2.0%
2024$12,900+3.2%
2023$12,505+1.4%
2022$12,331+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$292,525
DeedBook 4161, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 2001