Skip to content

83 Point CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$248,360
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block2601
Lot27.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
20%
Improvement Value:$159,300
80%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,924+2.1%
2024$5,801+3.3%
2023$5,615+1.5%
2022$5,534+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$248,360

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6291, Page 86Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$176,116
DeedBook 3976, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 2000