Skip to content

104 Point CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block2601
Lot27.33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
20%
Improvement Value:$159,300
80%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,174+2.0%
2024$6,051+3.2%
2023$5,865+1.4%
2022$5,784+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,447
DeedBook 3920, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 2000