Skip to content

153 Point CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block2601
Lot27.64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
23%
Improvement Value:$133,800
77%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,384+2.0%
2024$5,277+3.2%
2023$5,115+1.4%
2022$5,044+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 6166, Page 710

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 5398, Page 264

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 4445, Page 163

Property Sale

Sale
$162,658
DeedBook 4064, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 2000