Skip to content

133 Point CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block2601
Lot27.72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
23%
Improvement Value:$133,800
77%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,384+2.0%
2024$5,277+3.2%
2023$5,115+1.4%
2022$5,044+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,248DeedBook 6613, Page 1376Recorded12/23/2025

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6191, Page 1026Recorded4/17/2014

Property Sale

Sale
$165,323
DeedBook 3997, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 2000