Skip to content

18 Karena LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1994

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 25, 1995

Property Information

Block2701.01
Lot62.29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class18
DescriptionFEDERAL
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,495
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
24%
Improvement Value:$316,000
76%
Total Assessment$416,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,894+2.0%
2024$12,636+3.2%
2023$12,249+1.4%
2022$12,078+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2950, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1994