Skip to content

301 Alexandria CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1994

Last Sale Price
$229,651
Last Sale Date
Jun 15, 1994

Property Information

Block2701.01
Lot62.41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class18
DescriptionFAIRMONT
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,234
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
24%
Improvement Value:$303,500
76%
Total Assessment$399,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,386+2.0%
2024$12,138+3.2%
2023$11,766+1.4%
2022$11,602+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$229,651
DeedBook 2824, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1994