Skip to content

31 Anthony LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1994

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 24, 2022

Property Information

Block2701.01
Lot62.45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,876
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
25%
Improvement Value:$276,700
75%
Total Assessment$370,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,472+2.0%
2024$11,242+10.7%
2023$10,159+1.4%
2022$10,018+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,876DeedBook 6491, Page 897Recorded7/11/2022

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 3681, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1994