Skip to content

10 Dorothea TerraceLawrence Township, NJ 08648

Built 1985

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block2701.01
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,284
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
40%
Improvement Value:$141,400
60%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,302+2.0%
2024$7,156+3.2%
2023$6,937+1.4%
2022$6,840+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$261,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 6256, Page 854Recorded7/21/2016

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 4569, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1985