Skip to content

112 Ketterer CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Jul 7, 2016

Property Information

Block2701
Lot26.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
DescriptionCHELSEA
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,701
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,400
22%
Improvement Value:$340,700
78%
Total Assessment$439,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,603+2.0%
2024$13,331+3.2%
2023$12,923+1.4%
2022$12,743+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$467,500

From:

To:

Sq Ft2,701DeedBook 6267, Page 158Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 3668, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1999