Skip to content

114 Ketterer CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block2701
Lot26.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
DescriptionNEWPORT
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,389
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,700
24%
Improvement Value:$315,500
76%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,863+2.0%
2024$12,605+3.2%
2023$12,219+1.4%
2022$12,049+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000
Sq Ft2,389DeedBook 6599, Page 1469Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 3642, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1999