Skip to content

31 Karena LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1994

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jun 7, 2016

Property Information

Block2701
Lot62.18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,422
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
23%
Improvement Value:$327,200
77%
Total Assessment$425,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,191+2.0%
2024$12,927+3.2%
2023$12,531+1.4%
2022$12,357+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,422DeedBook 6252, Page 1028Recorded6/14/2016

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 3981, Page 267

Property Sale

Sale
$213,478
DeedBook 2876, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1994