Skip to content

37 West Long DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$177,333
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block2801
Lot12.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,318
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,800
30%
Improvement Value:$311,800
70%
Total Assessment$446,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,836+2.0%
2024$13,559-1.9%
2023$13,817+1.4%
2022$13,625+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$177,333
Sq Ft4,318DeedBook 6519, Page 255Recorded3/31/2023

Property Sale

Sale
$707,000
Sq Ft4,318DeedBook 6481, Page 214Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6167, Page 1088

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 2135, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1954