Skip to content

11 Lombard AvenueLawrence Township, NJ 08648

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 1995

Property Information

Block2804
Lot2.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage998
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
51%
Improvement Value:$98,700
49%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+2.0%
2024$6,093+3.2%
2023$5,907+1.4%
2022$5,824+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2596, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1952