Skip to content

8 Shelmet LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2013

Last Sale Price
$507,000
Last Sale Date
Apr 5, 2013

Property Information

Block2804
Lot25.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,913
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
18%
Improvement Value:$389,000
82%
Total Assessment$477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,777+2.0%
2024$14,482+3.2%
2023$14,038+1.4%
2022$13,843+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$507,000
DeedBook 6167, Page 1910

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 6147, Page 1314

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5770, Page 233

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4621, Page 34