Skip to content

19 Skillman AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1921

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 10, 2006

Property Information

Block2806
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,616
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
38%
Improvement Value:$137,400
62%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,847+2.0%
2024$6,710+3.2%
2023$6,504+1.4%
2022$6,413+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5300, Page 165

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5019, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1921