Skip to content

47 Windwood RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2014

Property Information

Block2903
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,420
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
35%
Improvement Value:$158,900
65%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,575+2.0%
2024$7,423+3.2%
2023$7,196+1.4%
2022$7,095+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960