Skip to content

118 Birchwood KnollLawrence Township, NJ 08648

Built 1964

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 18, 2016

Property Information

Block3003
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,264
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
37%
Improvement Value:$151,000
63%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,373+2.0%
2024$7,226+3.2%
2023$7,004+1.4%
2022$6,907+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 6274, Page 393Recorded1/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1964