Skip to content

38 Birdie WayLawrence Township, NJ 08648

Built 2019

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block3004.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class18
DescriptionA MODEL - LEFT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,919
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
12%
Improvement Value:$455,900
88%
Total Assessment$520,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,128+2.0%
2024$15,805+3.2%
2023$15,321+1.4%
2022$15,108+715.0%
Property History

Property Sale

Sale
$899,000
Sq Ft2,919DeedBook 6566, Page 222Recorded8/21/2024

Property Sale

Sale
$611,675
DeedBook 6388, Page 1075Recorded11/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019