Skip to content

11 Dogleg LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2018

Last Sale Price
$666,525
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block3004.01
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class18
DescriptionMODEL B - LEFT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,008
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
12%
Improvement Value:$464,500
88%
Total Assessment$529,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,395+2.0%
2024$16,067+3.2%
2023$15,574+1.4%
2022$15,357+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$666,525

From:

To:

Sq Ft3,008DeedBook 6372, Page 564Recorded6/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018