Skip to content

7 Dogleg LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2019

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block3004.01
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class39
DescriptionMODEL D - LEFT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,784
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
12%
Improvement Value:$452,500
88%
Total Assessment$512,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,577+2.0%
2024$15,265+5.6%
2023$14,453+1.4%
2022$14,252+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000
Sq Ft2,784DeedBook 6537, Page 710Recorded10/10/2023

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 6372, Page 1091Recorded7/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019