Skip to content

5 Dogleg LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2023

Property Information

Block3004.01
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class18
DescriptionC MODEL - RIGHT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,644
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
12%
Improvement Value:$432,300
88%
Total Assessment$492,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,957+2.0%
2024$14,658+730.1%
2023$1,766+1.4%
2022$1,741+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$667,090
Sq Ft2,746DeedBook 6479, Page 253Recorded3/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021